Klubové zkoušky retrieverů
Plemena retrieverů se stala pevnou součástí české myslivecké kynologie. Tito lovečtí psi se těší zájmu jak myslivecké, tak i ostatní kynologické veřejnosti pro svou inteligenci a nadanost, což jim dává předpoklad pro jejich všestranné lovecké využití. Retrieveři jsou plemena se speciálním zaměřením na práci po výstřelu, zvláště pro aportování.
Zkoušek se mohou účastnit všichni psi loveckých plemen FCI po dosažení věku 10 měsíců, FTR 18 měsíců. Zkoušek vloh se mohou zúčastnit i psi mladší 10 měsíců. Retrievery na soutěžích dle tohoto soutěžního řádu mohou posuzovat rozhodčí s kvalifikací pro zkoušky ohařů a ostatních plemen s výjimkou FTR, kde soutěžní řád vyžaduje rozhodčího s příslušnou aprobací pro FTR nebo rozhodčí s aprobací pro VZ.
Pořadatelský klub zašle nejpozději 14 dnů před termínem konání zkoušek ČMKJ návrh na nominaci rozhodčích a dostatečný počet propozic zkoušek. Vrchní rozhodčí zašle do 14 dnů po konání zkoušek ČMKJ přehled výsledků zkoušek se stručnou zprávou o jejich průběhu a seznamem rozhodčích a čekatelů (čekatele lze delegovat nejvýše 1 na skupinu), kteří na zkouškách posuzovali. V případě účasti čekatelů zašle rovněž ČMKJ soudcovské tabulky 2 psů vyhotovené čekateli.
Pořadatelský klub zašle nejpozději 14 dnů před konáním zkoušek místně příslušnému orgánu obce oznámení o konání zkoušek. A v den zkoušek zajistí kontakt na veterinární službu.
Na všechny soutěže může nastoupit až 24 psů (Na MSR až 20 psů). Skupiny jsou na ZV tvořeny 8mi psy, na ostatních zkouškách 6ti psy. Na každou soutěž je na návrh pořadatelského klubu nominován ČMKJ vrchní rozhodčí a pro každou skupinu 2 rozhodčí. Vrchní rozhodčí nesmí posuzovat práci psů ve skupině. Výjimku tvoří MFTR, na který pro každých 8 psů jsou nominováni 2 rozhodčí a 1 z nich je určen jako vrchní a ten může posuzovat psy ve skupině. Delegovaní rozhodčí mají nárok na cestovné a za výkon jim přísluší odměna, kterou určí pořadatelský klub.
Na všech soutěžích retrieverů, na kterých se zadává titul se celkové pořadí stanoví takto:
Nejprve se stanoví cena a počet dosažených bodů. Při rovnosti bodů a cen na prvním místě a na všech místech, na kterých se zadává titul, se dále přihlédne k součtu pomocných známek. V případě, že i tento pomocný údaj budou mít psi shodný, konečné pořadí se stanoví rozstřelem o vítěze soutěže nebo příslušný titul. Do rozstřelu jdou tedy ti psi, kteří mají stejnou cenu, stejný počet bodů a stejný součet pomocných známek a rozstřel stanoví konečné pořadí mezi nimi. Rozstřel musí být proveden na disciplině ze soutěžního řádu těch zkoušek, podle kterých se zkouší a musí to být disciplina s aportem. Pořadí psů, v jakém nastoupí do rozstřelu, se losuje. Rozstřelovou disciplinu vyhlásí vrchní rozhodčí na zahájení soutěže a nelze ji žádným způsobem upravovat. Rozstřel posuzuje vždy celý sbor rozhodčích. Nehodnotí se jednotlivě, ale až po skončení rozstřelu, kdy vrchní rozhodčí po poradě s ostatními vyhlásí pořadí. Rozhodnutí soudcovského sboru může i slovně okomentovat.
Klubové zkoušky vloh – KZV
odhalují vrozené vlohy psa, kvalitu jeho nosu, povahu a schopnosti k dalšímu náročnějšímu výcviku. Na zkouškách vloh retrieverů se tituly CACT nepřiznávají.
Klubové podzimní zkoušky retrieverů – KPZ CACT
Podzimní zkoušky jsou soutěže retrieverů k vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře.
Klubové lesní zkoušky retrieverů – KLZ CACT
Lesní zkoušky jsou soutěže retrieverů k vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné, tak i dosledu spárkaté zvěře.
Klubové zkoušky z vodní práce – KZVP CACT
Zkoušky z vodní práce jsou soutěže retrieverů k vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné vodní zvěře. Na SZVPR posuzují rozhodčí s kvalifikací pro ZVP a VZ.
Klubové zkoušky přinášení retrieverů – KZPR CACT
ZPR je zkouška chovu, vlastností a výkonu. Na této soutěži prokazují retrieveři schopnost pro vyhledávání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné zvěře. ZPR posuzují rozhodčí s kvalifikací pro VZ. Může být dvoudenní nebo jednodenní.
Klubové všestranné zkoušky přinášení retrieverů – KVZPR CACT
KVZPR je zkouška, kde retriever musí prokázat všestrannou použitelnost v lovecké praxi. Na této soutěži prokazují retrieveři všestrannou schopnost pro vyhledávání, dohledání usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné jak drobné tak i spárkaté zvěře. KVZPR jsou zkoušky dvoudenní. Psi, kteří úspěšně absolvují KVZPR, mají právo na záznam v plemenné knize a v průkazu původu jako „U“. Dále se mohou kvalifikovat na MSR (Mezinárodní soutěž retrieverů).
.Mezinárodní soutěž retrieverů - MSR
MSR je vrcholná mezinárodní soutěž retrieverů v ČR o titul „Všestranný vítěz retrieverů ČR 20..“. Tituly CACT a Res.CACT se zadávají pro všechna zúčastněná plemena, pokud získají I. cenu.
MSR se zúčastní maximálně 14 psů z ČR a 6 psů ze zahraničí. Retrieveři z ČR se kvalifikují na základě výsledků z KVZPR, které pořádaly chovatelské kluby v předcházejícím roce. Výběr psů provedou chovatelské kluby. Pokud se nepřihlásí 6 psů ze zahraničí, může být připuštěno více psů z ČR. Soutěží se podle soutěžního řádu pro KVZPR.
MSR se pořádá každoročně a pořadateli jsou kluby retrieverů. Kluby retrieverů (KCHLS a RK CZ) se v pořádání pravidelně střídají. Návrh sboru rozhodčích navrhne pořádající klub.
Klubová speciální zkouška retrieverů – KSZR CACT
Je speciální soutěží, na které špičkoví jedinci mají možnost předvést zdokonalené dovednosti na náročně upravených disciplinách přinášení drobné zvěře. Zkouška v závislosti na počtu přihlášených psů může být jednodenní nebo dvoudenní.
Mezinárodní Field Trial retrieverů – MFTR - CACIT, Národní Field Trial – NFTR- CACT.
Hodnotí se dle reglementu FCI. (Příslušný reglement byl schválen předsednictvem FCI v dubnu 2011 v Římě a vstoupil v platnost 1.9.2011)